soru cevap sohbet

Sohbet, Chat, Mobil Sohbet

soru cevap sohbet

Soru yanıt Sohbet ile ilgili konuşacağız..Ilk olarak soru sormanın teknikleri varmıdır ona bakalım..Soru sormamın tekniği nedir?Soru sormak, aslında gündelik hayatımızda çok uyguladığımız bir eylemdir. Bu eylemin incelikli bir eylem olduğunu ve özel bazı teknikleri olması gerektiğini kavramak dolayısıyla biraz zor olabilir. Soru sormanın teknikleri genelde problemin bireyleri doğru yanıta götürmesi ihtimalini arttırmak üzere biçimlendirilir. Soru sormak, Antik Yunan Felsefesi’nin çok önemli bir karakteri olan Sokrates’ten beri neredeyse felsefi bir uğraş olarak kabul edilen ve profesyonellik gerektiren bir iştir.Kendinizde ya da çevrenizdekilerde problem yaratan tutum ve davranışların farkına varmak zahmetlidir. Ama farkına varmaktan daha da zoru, yerleşmiş davranış biçimlerinde değişiklik yaratmaktır. Örneğin, ilişkilerinizde öfke ve kızgınlıkla reaksiyon vererek haklıyken bile haksız konuma düştüğünüzü fark edebilirsiniz. Fark etmek oldukça önemlidir, ancak değişim için yeterli olmayabilir.

Soru-Davranış Etkisi ?
Consumer Psychology dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, doğru soruyu sormak davranış değişikliğinin en önemli noktası. Araştırmaya göre, kişinin gelecekteki davranışı hakkında sorular sormak, o kişiyi değişmeye hazırlıyor.Örneğin, eşinize emeklilik fonuna yatırım yapmanın önemli olduğunu söylemek yerine, “Emeklilik için bir kenara para ayıracak mısın?” gibi direk bir soru sormak onda para biriktirmemek ile ilgili rahatsızlık yaratır. Bu rahatsızlık da kişiyi değişime iter.Araştırmacılar soruların etkili olabilmesi için evet ya da hayır biçiminde yanıtlanacak tarzda sorulmalarının önemli olduğunun altını çiziyor. Ayrıca, en güçlü etki kağıt kalemle ya da bilgisayarda verilen yanıtlarda görülüyor. Bir evet-hayır sorusu yanıtlamak, açıklama yapmanıza izin vermez. “Egzersiz yapmaya gelecek ay başlayacağım” ya da “Spor salonuna daha çok boş vaktim olduğunda gideceğim” gibi açıklamalar yapamazsınız, net yanıt vermeniz gerekir.Kendi davranışlarınızı değiştirinMotive olmakta zorlandığınız konularda kendinize bir evet-hayır sorusu problem. Kendinizi yanıt vermeye zorlamak motivasyonunuzu arttırabilir.Başkalarında etki yaratınEşiniz kredi kartının ödemesini sürekli unutuyor mu? ‘’Bu ay kredi kartı ödemesini zamanında yapacak mısın?’’ diye problem.

Çalışanlarınız işe geç gelmeye mi başladı?
“İşe vaktinde gelecek misiniz?” diye soran bir e-posta anketi başlatın.Toplum bilinci yaratın“Bu yıl oy verecek misiniz?” ya da “Aşı olacak mısınız?” gibi sorular sormak insanların kararlarını gözden geçirmesine neden olabilir. Böyle hususların faydaları ve zararlarından bahsetmektense, direk sorular sormak davranış değişikliğini hızlandırır.Davranışınız için bir bahane üretme ihtiyacı hissettiğinizde ya da birisinin bir şeyi diğer türlü yapması gerektiğini düşündüğünüzde, soru sormayı deneyin. Bunun en basit ve en etkili davranış değiştirme yolu olduğunu siz de fark edeceksiniz.Sorulara nasıl doğru düzgün yanıt verilirKibar olun.Sorunlardan kaynaklanan sorunlar insanları öyle olmadıkları halde kaba ya da aptal gösterebilirler.İlk saldırgana çevrimdışı yanıt verin.Gerçekten hata yapmış birini hernet önünde ufak düşürmeniz gerekmez. Bir acemi arşivleri nasıl tarayacağını ya da SSS’ın nerede bulunduğunu bilemeyebilir.Şayet yanıttan emin değilseniz, bunu açıkca belirtin!Otoriter bir tavırla verilmiş yanlış bir yanıt hiç yanıt vermemekten daha kötüdür. Kimseyi yanlış bir yola sürüklemeyin.

Alçak Gönüllü olmak iyidir

Dürüst ve alçak gönüllü olun; akranlarınıza ve takipçilerinize iyi örnek olun.Yardımcı olamıyorsan, bari köstek olma.Yardım isteyen kişinin ayarlarını karman çorman edecek şakalar yapmayın. Bunları talimatlar olarak algılayanlar olabilir.Sorunu anlamaya yönelik sorular problem, detaylara ulaşmaya çalışın.Şayet bu işte iyi iseniz, karşınızdakiler yeni şeyler öğrenecektir ve belki siz de. Kötü sorulmuş soruları, iyi sorular durumunda dönüştürmeye çalışın. Unutmayın ki bir zaman içinder sizlerde çaylaktınız.Bazı zaman yalnızca ABKSO diye yanıtlamak haklı görülebilse bile, tembel bir adama yanıt verirken bir kılavuza yönlendirmek daha iyi olabilir. Hatta arama motorlarında kullanılmak üzere bir anahtar kelime bile olabilir.Şayet soruyu tamamıyla yanıtlayacaksanız, gereken önemi gösterin.Yanlış araçlar kullanan insanlara, doğru yolu gösterin, orada cebelleşmelerine izin vermeyin. Soruları ve problemleri daha düzgün kalıplar haline sokun.Çevrenizdeki insanların sorulardan bir şeyler öğrenmesini sağlayın.Bir soruyu yanıtladığınız zaman, kendi kendinize şu soruyu problem: “Hangi SSS ya da kılavuz üzerinde değişiklikler yapmalıyız ki bu tür sorular bir daha problem olarak ortaya çıkmasın?” Daha sonra bu kılavuza bir yama gönderin

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir