Mersin sohbet odaları

Sohbet, Chat, Mobil Sohbet

Mersin sohbet odaları

Mersin sohbet
Mersin Sohbet odaları Herkese merhabalar  bugün sizinle mersin Sohbet ile konusucaz..Mersin nerede Mersin, doğuda Adana, batıda Antalya, kuzeyde Konya, Karaman ve Niğde, güneyinde ise Akdeniz ile çevrili. Yüzölçümü 15,853 kilometrekare olan kentin topraklarının yüzde 49,5’i ormanlardan oluşuyor.Türkiye’nin güneyinde, Akdeniz kıyısında 321 km boyunca uzanan Mersin’in kuzeyi orta Toros Dağları ile çevrili. Tarsus ve Mersin’in bir bölümü bereketli Çukurova’nın devamı niteliğinde, geniş düzlüklerden oluşuyor.

Peki mersinin neyi meşhur?
.1 tantuni

.2 kerebic

.3 cezerye

.4 batırık

.5 cezerye

.6 künefe

.7 çökelek

.8 şalgam

.9 bici bici

Evet arkadaşlar gördüğünüz gibi bunlar mersinde meşhur olan şeyler, bunu okuyanların bici bici ne ya dediğini duyar gibiyim , biraz da turistlik alanlara göz atalım..

1 Yerin 30 Kat Altına İn
Cennet – Cehennem Obrukları – SilifkeBu çöküntüler, bundan milyonlarca yıl önce, hatta insanlık daha ortada bile yokken, Miyosen Çağ’da (günümüzden 23 – 5 milyon yıl öncesine denk gelen zaman dilimi) mağaraların tavanının çökmesi sonucu oluşmuş. Cennet, içine merdivenle inilebilen, en dibinde de bir mağara olan, Cehennem ise içine yalnızca dağcılık ekipmanı ile inilebilen darlıkta ve derinlikteki obruk. Cennet çukuru, ismi gibi bir o kadar ferah, vaha gibi, ve inmesi çıkması basitsa Cehennem de adı gibi bir o kadar ürpertici, inmesi çıkması meşakatli bir yer. Elbette siz de bizim gibi Cehenneme seyir terasından bakmakla yetineceksiniz ancak 450 basamaklı Cennet çukuruna inmeden dönmek olmazdı şimdi. Cehennem gerçekten derin. 128 metre yani 30-35 katlı bina. İsminin de büyük ihtimalle veriliş sebebi iniş-çıkış şansının olmaması ve seyir terasında aşağıya baktığınızda derinliği sebebiyle ürpermeniz. Tabanlara kuvvet! 450 basamağın 300’üncü basamağına denk gelen mağaranın ağzında bir de kilise var..

2 Mersin Merkez

Turistik anlamda Mersin merkezde çok da bir şey yok. Biz zamanınızı Silifke ve Erdemli taraflarına ayırmanızı öneririz. Ama esasen tantuni yemek için uğrayacağız, gelmişken de merkezi gezelim gibi bir ısrarınız varsa, Mersin Marina, sahildeki palmiyeli park, cafelerin olduğu Kushimato sokağı (ismi Japonyadaki bir kentle Mersin’in kardeş kent olduğundan geliyor) .

3 Uzuncaburç
– SilifkeAslında bu antik yerleşim yeri, Hellenistik Dönem’de Uzuncaburç’un 4 kilometre yakınındaki Olba Territoriumu’nun ibadet yeriymiş ancak Roma Dönemi’nde ondan ayrılmış ve kendi başına bir şehir haline gelmiş. Bizans Dönemi’nden sonra Türkler, buraya kentin sembolü olan yüksek kulenin ismini vererek Uzuncaburç demişler. Bugün buraya geldiğinizde Sütunlu Cadde’yi, Tören Kapısı’nın yıkılamdan kalmış bir bölümünü, Zeus Tapınağı ve Tyche Tapınağı’nı, Zafer Kapısı’nı, amfitiyatroyu, Hellenistik Anıt Mezar’ı ve zamanında hazinenin saklandığı, gerektiğinde halkın sığınma alanı şeklinde de kullanılan şehre ismini veren beş katlı Hellenistik Kule’yi görebilirler.Evet sevgili dostlar bu hoş kentimizi de keşif ettik, şayet hoş şeyleri yenidendan görmek,okumak istiyorsanız bizden ayrılmayın.. Son olarak mersin ile ufak bir söz ile veda edelim..Mersin körfezinde batık bir gemiÜstünde kuşlar yüzen bir gemi Kaptanı Seyhan suyunun başında Keklikle rakı içerAtar ruhunu bazan sularaAkışına suların..

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir