ÇOCUK DİYİNCE AKLIMA GELENLER

Bulutlara bakıp onların üs­tünde zıplamayı ya da pa­muk şeker gibi onlardan kopartıp yemeyi, gökyüzüne baktığınızda ayın ucunda oturup bacaklarınızı sallamayı düşünmek size çok mu uçuk geliyor? Çocuklar daima yaratıcı fikirlere sahip, her şeyi daha güzel gören ve anı keyifli hale geti­ren dünyanın en masum varlıklarıdır. Çocuklar az şey bilir belki ama o bildikleriy­le yarattıkları müthiş bir dünya vardır. Hırs­tan uzak, tertemiz ve masumiyetle dolu.

İyi çocukların dileği daima kabul olur

Bir çocuğun yüzüne bakmak, onun gözle­rindeki ışığı görmek, küçük mutluluklarıyla mutlu olabilmek…

Umuttur çocuk olmak, hep bir umut. Gele­ceği düşünmez ama alacağı arabanın veya bir oyunun hayalini kurar, buna inanır ve iyi bir çocuk olursa bunun hemen gerçekle­şeceğini düşünür. Öyle de olur sonucunda. Hayat bu kadar masum değildir evet ama dünyaya çocuk gözüyle bakarsanız her şeyi daha basite indirgeyebilir ve ulaşamayacağı­nız değil de gerçekliğe daha yakın isteklerde bulunuyor olabilirsiniz.

Ulaşabileceklerinizi istemek sizi her zaman daha mutlu edecektir. Çocukların gözünden hayat; aslında her zaman daha temiz, daha masum yani daha güzel bir dünya, kötülük­ten uzak, hırslardan uzak insanın özünü or­taya koyan bir dünya.

Bazen çocuk olmak gerek
Ben cocuklugumda daha özgür ve daha hür oynardım mahallenin en büyüğünden en küçüğüne kadar tanir ve saatlerce amcalarla dedelerle sohbet ederdik oyunlar oynardik bir şeker istesem şeker yerine çikolata alırlardı çekinmez korkmaz ve günümü o amcalarla gecirirdim.

şimdi ise bir cocugu babasından korumak için hakim hakim geziyoruz annesinden korumak için ne tür davalarla uğraşıyoruz halbuki cocuklar hür ve ozgurdurler asla kötülük bilmezler herkes onlar için iyidir ama şuan yaşadığımız süreçte insanlarımız çocuklara el uzatacak kadar oldular neden olduk niçin olduk benim çocukluğum ve şimdiki çocukluk arasında neler var hepimiz görüyoruz biliyoruz bizler çocukluğumuzda Kimseden korkmayı değil yavrum bu senin amcan bu senin teyzen diyilerek büyüdük mahalledeki komşularımız bir teyze kadar yakın bir amca kadar değerli idiler
Çocukken hep büyümek, büyüdükten sonra da hep çocuk olmak isteriz. Bu düzen de­ğişmese bile masumiyetlerine inandığımız çocukların gözünden dünyaya bakmak her zaman daha farklı olacak.Geçmişinize bir dönün ve çocukluğunuzu hatırlamaya çalışın. Hayatınızın en güzel hatıraları çocukluğunuzda saklı değil mi?

Buna cevabınız evet ise, o çocuğu hiçbir za­man içinizden söküp atmayın, hatta o sizin temeliniz olsun, kötü günlerinizde sığına­cağınız, destek istediğinizde size inanıp gü­venecek, hayal kurmak istediğinizde sizin yanınızda olacak ve en çok inanacak, cesa­retlenmenizi sağlayacak…
Yani dünyaya da o çocuğun gözleri ile bak­maya çalışın ki dünya daha yaşanası ve renkli bir yer olsun!
Renkli ve o çocukluk ruhundan çıkmak istemiyorsanız bizler sizleti sohbeteli.com da bekliyoruz. Saygılarımla…

Yorum Bırak